Cancer.dk
Forside Brevkassen | Stil et spørgsmål 
  Søg | Se alle spørgsmål | Hyppigst stillede spørgsmål


Tilbage ...
Tilføj til bogmærker
Udskriv spørgsmål Udskriv spørgsmål
Email spørgsmål

Kan kulde påvirke føleforstyrrelser fødder og fingre efter kemo
Kategori:Bivirkninger og Senfølger Læst:1627


Spørgsmål:
Jeg har i forbindelse med forebyggende kemobehandling (Cisplatin og Vinorelbine) haft føleforstyrrelser i fingre og tæer, dog ikke så meget, at det var nødvendigt at afbryde kemobehandlingen.
Siden sidste kemobehandling 8.8. har jeg haft føleforstyrrelser on and off, mest off. I de sidste ca. 3 uger mærker jeg det nu næsten dagligt. Kan det skyldes kulden?

Svar:

Kære spørger.
 
Tak for din mail til Brevkassen. Her kommer svar til dig fra læge på Kræftlinjen, Mogens Nielsen:
 
I forbindelse med kemobehandling kan der ske skader på de små nerveforgreninger i bl.a. tæer og fingre.
Det kan resultere i føleforstyrrelser og en ændret kulde/varmefornemmelse på fingre og tæer. Der er visse former for kemoterapi, der hyppigere kan give disse forstyrrelser end andre former for kemobehandling.  
Så når du beskriver, at disse gener er hyppigere hos dig, her i den kolde tid, kan det godt forklares med, at netop kulden kan gøre disse gener mere tydelige.
 
Du kan læse mere om de føleforstyrrelser, der kan opstå, som følge af kemobehandling her:
https://www.cancer.dk/hjaelp-viden/kraeftbehandling/bivirkninger-senfolger/gode-raad-nerveskader/
 
Jeg håber du kan bruge dette svar.
 
Med venlig hilsen
 
Sidse Hertz Larsen
Brevkasseredaktør
Kræftens Bekæmpelse



Sendt:14-11-2016


Ændret:20-12-2016


Relaterede spørgsmål:
Der er ingen tilgængelige relaterede spørgsmål.

Tilbage ...
Tilføj til bogmærker
Udskriv spørgsmål Udskriv spørgsmål
Email spørgsmål


 

Privatlivspolitik
Henvendelser om persondata:
E-mail: persondata@cancer.dk
Klager over brug af persondata:
E-mail: dpo@cancer.dk

Cookiepolitik